• 30 stycznia 2021
  • by alternatywnyadmin

Bandera: Holandia
Port macierzysty: Amsterdam
Rok budowy: 1996 (remont generalny 2017)
LOA: 20,90 m
Szerokość: 5,28 m
Zanurzenie: 2,90 m
Typ: Racer/cruiser
Lokalizacja: Gibraltar

ELINCA to jeden z 14 istniejących na świecie legendarnych jachtów klasy Challenge 67′, zaprojektowanych przez Davida Thomasa na potrzeby wokółziemskich regat BT Global Challenge rozgrywanych „w złą stronę” – pod wiatr i pod prąd.

ELINCA jest wyjątkowo dzielna i wytrzymała. Jej niebywałe osiągi w trudnych warunkach przeszły wręcz do historii.

Regaty BT Global Challenge

Założeniem projektu było stworzenie wyjątkowo mocnych, dzielnych, szybkich i nowoczesnych stalowych jednostek, które w komfortowych warunkach, bez problemu mogłyby pokonać dowolny ocean wbrew żywiołom.

Nadrzędnym celem projektu było bezpieczeństwo załogi i jednostki. Szczególną uwagę zwracano też na łatwy i szybki dostęp do wszystkich elementów wyposażenia technicznego, zarówno w porcie, jak i w morzu. Cały sprzęt i osprzęt musiał być na tyle wytrzymały, aby przetrwać rejs wokółziemski bez potrzeby konserwacji. Większość założeń konstrukcyjnych została opracowana na podstawie doświadczeń Sir Chay Blyth’a zdobytych podczas słynnego wokółziemskiego rejsu samotników z 1968.

Do budowy jednostek pod rygorystycznym nadzorem Bureau Veritas wybrano stocznię Devenport Yachts (DML). Wszystkie jachty floty Challenge 67′ zostały wybudowane jako samodzielne jednostki, na których czternasto-osobowa załoga może przeżyć bez zawijania do portu, na dowolnym oceanie, przez okres 55 dni.

Regaty BT Global Challenge, odbywane kolejno w latach 1991/1992 oraz 1996/97 udowodniły, że wszystkie założone wytyczne zostały spełnione perfekcyjnie.

ELINCA jest jedenastym z czternastu istniejących na świecie jachtów klasy Challenge 67′. Zwodowana w 1996 roku pod nazwą TIME & TIDE wzięła udział w BT Global Challenge Round the World Race 1996/97. Była pierwszym jachtem w historii, który wziął udział w tych regatach z niepełnosprawną załogą na pokładzie.

Po wyprzedaży floty Challenge Business, TIME & TIDE została kupiona przez szkocką firmę, która zmieniła nazwę na ELINCA i wykorzystywała ją jako jednostkę czarterową w okolicach Hybrydów. Raz jeszcze zamknęła pętlę wokółziemską w 2013 roku. Niestety, niedługo potem firma zbankrutowała i ELINCA została wystawiona na sprzedaż. W 2015 roku ELINCA została kupiona przez prywatnego właściciela, który jednak nie dysponował wystarczającą ilością środków na konieczny remont i po roku wystawił ją ponownie na sprzedaż.

Regaty BT Global Challenge

W grudniu 2016, ELINCA została zakupiona przez obecnego właściciela, Sea Benefit Ltd. Przeszła remont generalny w Polsce w 2017 roku, podczas którego całkowicie przebudowano hydraulikę, elektrykę oraz wnętrze. Dzięki temu, zachowując wszelkie oryginalne właściwości nautyczne, oferuje czterogwiazdkowy komfort życia na pokładzie.

Elinca, po całkowitej przebudowie wnętrza w 2017 roku, jako jedna z nielicznych, pozostała jachtem regatowym.

Zachowując drapieżność jachtu oceanicznego, ELINCA stała się równocześnie komfortową jednostką. Jest doskonałą alternatywą dla rejsów rodzinnych, ekskluzywnych wyjazdów korporacyjnych, czarterów i ekstremalnych wypraw żeglarskich.

ELINCA, dzięki swojej niezawodnej konstrukcji, jest bardzo bezpiecznym jachtem gotowym do wypraw w najbardziej odległe zakątki świata, od tropików po Antarktydę.

Obecnie ELINCA pływa pod banderą holenderską.