HISTORIA

Jachty klasy Challenge 67' zostały zaprojektowane przez zespół specjalistów na potrzeby wokółziemskich regat BT Global Challenge rozgrywanych „w złą stronę” - pod wiatr i pod prąd.

Założeniem projektu było stworzenie wyjątkowo mocnych, dzielnych, szybkich i nowoczesnych stalowych jednostek, które w komfortowych warunkach, bez problemu mogłyby pokonać dowolny ocean wbrew żywiołom.

Nadrzędnym celem projektu było bezpieczeństwo załogi i jednostki. Szczególną uwagę zwracano też na łatwy i szybki dostęp do wszystkich elementów wyposażenia technicznego, zarówno w porcie, jak i w morzu. Cały sprzęt i osprzęt musiał być na tyle wytrzymały, aby przetrwać rejs wokółziemski bez potrzeby konserwacji.

Większość założeń konstrukcyjnych została opracowana na podstawie doświadczeń Sir Chay Blyth'a zdobytych podczas słynnego wokółziemskiego rejsu samotników z 1968.

Do budowy jednostek pod rygorystycznym nadzorem Bureau Veritas wybrano stocznię Devenport Yachts (DML). Wszystkie jachty floty Challenge 67' zostały wybudowane jako samodzielne jednostki, na których czternasto-osobowa załoga może przeżyć bez zawijania do portu, na dowolnym oceanie, przez okres 55 dni.

Regaty BT Global Challenge, odbywane kolejno w latach 1991/1992 oraz 1996/97 udowodniły, że wszystkie założone wytyczne zostały spełnione perfekcyjnie.

ELINCA jest jedenastym z czternastu istniejących na świecie jachtów klasy Challenge 67'. Zwodowana w 1996 roku pod nazwą TIME & TIDE wzięła udział w BT Global Challenge Round the World Race 1996/97. Była pierwszym jachtem w historii, który wziął udział w tych regatach z niepełnosprawną załogą na pokładzie.

Po wyprzedaży floty Challenge Business, TIME & TIDE została kupiona przez szkocką firmę, która zmieniła nazwę na ELINCA i wykorzystywała ją jako jednostkę czarterową w okolicach Hybrydów. Raz jeszcze zamknęła pętlę wokółziemską w 2013 roku. Niestety, niedługo potem firma zbankrutowała i ELINCA została wystawiona na sprzedaż.

W 2015 roku ELINCA została kupiona przez prywatnego właściciela, który jednak nie dysponował wystarczającą ilością środków na konieczny remont i po roku wystawił ją ponownie na sprzedaż.

W grudniu 2016, ELINCA została zakupiona przez obecnego właściciela, Sea Benefit Ltd. Przeszła remont generalny w Polsce w 2017 roku, podczas którego całkowicie przebudowano hydraulikę, elektrykę oraz wnętrze. Dzięki temu, zachowując wszelkie oryginalne właściwości nautyczne, oferuje czterogwiazdkowy komfort życia na pokładzie.

Obecnie ELINCA pływa pod banderą holenderską.
code by hashprojekt.pl